Core
49-25-312
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-312 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | M1W - Under large rock. Compact dark midden in pit below loose shell |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Core of dark stone (chert?). Irregular, rough, angular |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 384 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.