Sandals
Caites
85-2-289A
From: Guatemala | Department of Solola
Curatorial Section: American
| Native Name | Caites |
| Object Number | 85-2-289A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cakchiquel |
| Provenience | Guatemala | Department of Solola |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Leather |
| Description | Man's leather, outline of sole is decoratively scored, instep cover is scored and scalloped. |
| Length | 25 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Center of Inter-American Relations; Stanley de Jongh Osborne, Richard de Jongh Osborne and Mrs. Ford E. Smith, 1985 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


