Loom
Textile
42-35-248A
From: Guatemala | San Antonio Aguas Calientes | Department of Sacatepequez
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-35-248A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pokomam |
| Provenience | Guatemala | San Antonio Aguas Calientes | Department of Sacatepequez |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Wood | Bamboo | Cotton | Silk |
| Technique | Woven | Embroidered |
| Description | 1 cloth bar; 1 warp bar; 3 shed sticks [1 for wrapping finished cloth]; 1 heddle; 1bamboo gauge bar; 1 bobbin; 1 spindle [with whorl] used as bobbin; 1 sword. Cloth cotton, dark blue with woven parallel meander in white at each end; compound stripes of medium blue, green, lavender, yellow, red. Small embroidered animals and flowers in yellow, green, lavender, red cotton and 1 rose silk animal. Almost finished. |
| Length | 103 cm |
| Width | 82 cm |
| Credit Line | Purchased from Lilly de Jongh Osborne, 1942 |
| Other Number | 169 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


