Handkerchief
Servilleta
42-35-344B
From: Guatemala | Nahuala | Department of Solola
Curatorial Section: American
| Native Name | Morral |
| Object Number | 42-35-344B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Quiche |
| Provenience | Guatemala | Nahuala | Department of Solola |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | pre 1933 |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Red and white checkered handkerchief found inside of bag (42-35-344A). |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 27 cm |
| Credit Line | Purchased from Lilly de Jongh Osborne, 1942 |
| Other Number | 266 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


