Belt
Banda (Guatemalan Textile)
NA5585A
From: Guatemala
Curatorial Section: American
| Native Name | Banda (Guatemalan Textile) |
| Object Number | NA5585A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan | Quiche |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Loosely knitted of red cotton yarn; ends closely woven and with long fringe. |
| Length | 268 cm |
| Width | 15.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

