Bead
Pendant
29-236-99.2
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 29-236-99.2 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Punic | Phoenician |
| Date Made | 650–300 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Metal | Glass |
| Description | Glass head bead. Face pendant. Found with 29-236-99.1 |
| Height | 2.4 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 99.S - Sommerville Number | CG2016-10-82 - Found in Collection Number | 29-221-99 incorrect - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




