| Object Number | 45-15-443B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Northern Plains |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Hide |
| Description | Buckskin sole, stiff, buckskin upper with T cut and vertical heel seam. Sewed on tongue and broad buckskin shank strip. Undecorated, worn and patched and soiled. |
| Height | 16 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




