Stela
E2180
From: Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2180 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of sculptor's trial piece. On one side, part of throne and footstool; on the other, lower part of female figure facing right, in front of table (?) etc. |
| Height | 8.2 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES 2180 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



