Bead Network
Shroud
E2179
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2179 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Provenience | Egypt |
| Period | Saite Period | Twenty-Sixth Dynasty |
| Date Made | 664-525 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience bead shroud in a diamond-shaped pattern. The tubular beads are in royal blue and turquoise blue while the smaller spacer beads are in white, yellow and red. |
| Height | 61 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Depth | 7.6 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES 2179 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

