Vessel
AF577
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF577 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Child's. Funnel to administer an enema. Hollow, funnel like with bulbous end. Spout of object is long and pointed with small opening. Ornamented with a incised doulbled zig zag lines with bands on either side. A piece of plant fiber (reed) is found tied around the larger opening end of object, possible to secure a crack. Also where object is broken and cracked, some type of material was placed over or around it to try to seal it. Similiar to object Af399 |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 941 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



