Head Ring
58-34-24
From: United States of America | New Mexico | Taos
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-34-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Taos |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1908 CE |
| Section | American |
| Materials | Corn Husk |
| Description | Corn husk head ring for pot. |
| Length | 13.97 cm |
| Width | 13.49 cm |
| Depth | 2.86 cm |
| Credit Line | Bequest of Miss Elizabeth F. Smaltz, 1958 |
| Other Number | accession list 9 - Other Number | CG2017-2-73 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


