Effigy Vessel
SA2956
From: Peru | Nazca District
Curatorial Section: American
| Object Number | SA2956 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paracas |
| Provenience | Peru | Nazca District |
| Culture Area | Andean |
| Period | Nasca |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human Heads |
| Description | Single spout effigy, pottery, red, white and black; two horizontal human heads joined at crown. |
| Height | 10.79 cm |
| Length | 24.13 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
