| Object Number | C649.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Guangzhou |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | ca. 1866 |
| Section | Asian |
| Materials | Ivory |
| Description | Set of letters with a box to store them. These would be used for spelling games. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of Elizabeth W. Bonsall and Mary W. Bonsall, 1927 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




