| Object Number | C649.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Guangzhou |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | ca. 1866 |
| Section | Asian |
| Materials | Ivory |
| Description | Tangram puzzle. The object of the game is two make different shapes with the seven pieces. One is now missing. A booklet (C649.3) included with the set includes diagrams for making the shapes. |
| Height | 1 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Gift of Elizabeth W. Bonsall and Mary W. Bonsall, 1927 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




