| Object Number | A1441.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan | Buddhist |
| Provenience | Tibet |
| Period | 17th Century |
| Date Made | 1600-1699 |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze | Gilt |
| Technique | Gilt |
| Iconography | Maitreya | Bhumisparsa Mudra | Buddha |
| Inscription Language | Tibetan Language |
| Description | Lotus base for statue of Maitreya in gilt bronze. There is a long inscription on the back in Tibetan script. |
| Height | 8.2 cm |
| Length | 33.5 cm |
| Width | 34 cm |
| Credit Line | Purchased from George Lagai, Kny-Sheerer & Company, 1913 |
| Other Number | Getz 149 - Other Number | 8 - Other Number | 85-28-3B - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




