| Object Number | 70-14-21.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Brass |
| Description | One of a pair of heavy brass double containers for dice game called poh kam or lien poh. Container opens and has one die in it (red, white, and black in color). |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of James K. Gamble Jr., 1970 |
| Other Number | 70-14-21A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




