Harpoon Head
56-28-1183
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1183 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nukleet |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYED |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | Closed socket, no end or side blades, curved. |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
| Other Number | IYED - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


