Sherd
35-40-24A
From: New Mexico | Tsegie River
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-40-24A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico | Tsegie River |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | 100 yds. NNE of Section A, top of unconsolidated valley deposit |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Gray Corrugated Ware sherd, white slip. Exterior has indented corrugation, interior is undecorated. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | New Mexico Expedition, E. B. Howard, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

