Sneakers
92-20-1A
From: United States of America | South Dakota | Rosebud Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 92-20-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Brule | Lakota |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Rosebud Reservation |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Creator | Mrs. Ollie Hawk |
| Date Made | 1990-1991 |
| Section | American |
| Materials | Canvas | Glass | Dental Floss |
| Description | One of a pair of canvas sneakers decorated with opaque red, white, yellow, and green and facetted "peacock" colored beads. Made by Mrs. Ollie Hawk; worn by her in her "household" ceremonies. Sold sneakers to Brule Sioux Arts and Crafts Cooperative, St. Francis, S.D. |
| Length | 27.4 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lucy Fowler Williams, 1992 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




