Moccasin
NA2403A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA2403A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho (uncertain) | Sioux (uncertain) |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Bead |
| Height | 17 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Archibald Barklie, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




