| Object Number | 23268A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | Colorado |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Grey paste. Black on white interior and exterior. Design; interior, interlocking stepped triangles joined by stem; exterior, diamond. |
| Length | 8 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

