| Object Number | 55-21-400 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA 205, level XI 2 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Lexical text; Literary text. Proverbs Collection 02. (ETCSL 6.01.02, CDLI Composite: Q000796). Obverse: Proverb collection 2; reverse: P-Izi 1. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P228931 - CDLI Number | UM 55-21-400 - Other Number | 3N-T 911g - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
