String of Beads
86-18-2031
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Jordan | Tall as-Sa'idiyya
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 86-18-2031 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Jordan | Tall as-Sa'idiyya |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Electrum (uncertain) |
| Description | String of granualted beads |
| Length | 13 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 4.5 cm |
| Credit Line | Tall as-Sa'idiyya Expedition; James B. Pritchard, 1964-1967 |
| Other Number | S461/J12 - Field Number | CG2017-10-240 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




