Vessel
29-12-248A
From: Niger | French Sudan | Upper Senegal
Curatorial Section: African
| Object Number | 29-12-248A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Habe |
| Provenience | Niger | French Sudan | Upper Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wood. Said to be a "sacrificial urn" from a fetish house. Colored black. Two compartments, the upper with a lid surmounted by the conventionalized head of an animal. This is a receptacle for the food of a Hogon. See Desplagnes, Le Plateau Central Nigerian, Fig. 109 |
| Height | 42 cm |
| Outside Diameter | 21 cm |
| Credit Line | Purchased from J. Laporte, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


