Knife
97-564-176A
From: United States of America | Oklahoma | Canadian River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-176A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Oklahoma | Canadian River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Grayish. Elongated blade. One barb broken off. Corner-notched. Rounded base. Red earth adhering. |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-176A - Old Museum Number | 20039 - ANSP Number | I 761 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


