Wood Fragment
CG2017-3-42.20
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Very evenly crafted (machine made?) long, slim piece of hard wood with incurved, gilded undersurface. Pegs at ends, presumably for connection to something. |
| Length | 19.4 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


