Animal Figure
CG2017-3-42.17
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Little creature, originally crouching on flat stick carved from same piece of wood (like CG2017-3-42.16, but with stick broken off). Stained dark brown. |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


