Wood Fragment
CG2017-3-42.14
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Long flat piece of hard wood, cut out at ends to form pairs of pegs. Longitudinally scored on one face: one half painted dark red, the other dark brown/ black. |
| Length | 27.7 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


