Wood Fragment
CG2017-3-42.5
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Flat piece of hard wood carved into a tall triangle with a pair of flat rectangular extensions below. Two small square holes 1/3 of way from top of triangle, with a small round (nail?) hole below them. Two small paired round holes in the rectangular extensions. Traces of red and white pigment. |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


