Human Figure
CG2017-3-42.10
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Human figure carved from lightweight wood. Oval head with carved eyes, nose, horizontal mouth, longish neck, tapering bust with no arms, ending in pedestal. |
| Length | 12.8 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 3.4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


