Carved Head
CG2017-3-42.9
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Human face (round eyes, straight line mouth) carved in surface of small, slim section of bamboo. Top pointed, tapering extension of bamboo "skin" at bottom. Thin incised band above face. |
| Height | 6.1 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Outside Diameter | 1.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


