Ladle (uncertain)
CG2017-3-42.8
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Hollow section of bamboo, top cut away to form long tapering handle with decorative carving at edges of base. Surface of tube whittled in such a way as to form decorative fringe-like patches. Round hole near top of tube, small hole at tip of handle (for hanging?). |
| Length | 37.8 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 3.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


