Wood Fragment
CG2017-3-42.3
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of wood carving, once glued and nailed to a larger object (traces of glue and one small nail present). Decorative deep relief openwork design with scroll at bottom, leaves and flowers above. Painted dark red. |
| Length | 18 cm |
| Width | 8 cm |
| Thickness | 2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


