Wood Fragment
CG2017-3-42.2
From: Oceania (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-42.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Oceania (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Piece of flat, curved lightweight wood, stained dark brown, upper two thirds of which is openwork carving suggestive of leaves, tendrils, flowers. Like CG2017-3-42.1, but in reverse. Broken in two. |
| Length | 52 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


