| Object Number | NA3325K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | 1 of 13. Oval. Food tray. Technical notes: twined, 11 warps and 14 wefts per square inch. Grass design, matches NA3325I. |
| Length | 25.4 cm |
| Width | 16.51 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Patrick Henry Ray, 1915 |
| Other Number | G395 - Field No SF | CG241088-2417 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


