Thread
62-33-44A
From: Mexico (Central America) | Baja California
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-33-44A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seri |
| Provenience | Mexico (Central America) | Baja California |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sinew |
| Description | Off-White color; rough and uneven; rolled into hanks; many little pieces fraying off; strong and flexible. |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Edward Moser, 1962 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
