Jug
69-35-34
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 69-35-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 802A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Polished III |
| Description | Tom 2A = Herscher Tomb 802A. Red polished III jug with round spout. Fragmentary. Fine soft very light red-orange clay, some light gray interior. Lustrous dark red slip. Base and body not identified; cylindrical neck, round spout, everted rim; vertical handle from mid-neck to upper body. Incised decoration: triple vertical zigzags with groups of three punctured dots at angles, one at front of neck and one above upper handle attachment, groups of hatching between; on handle, two groups of three short diagonal lines with three punctured dots between. Cf. _SCE_ IV:1A, fig. LXXXVIII.5. |
| Height | 10 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Cincinnati Art Museum; Lapithos Cyprus Expedition 1931-1932; B. H. Hill, 1969 |
| Other Number | 36 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.