Mano
29-204-127C
From: United States of America | Texas | Logan (Texas)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-204-127C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Logan (Texas) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Ground |
| Description | Rubbing stone, nearly complete. |
| Height | 2 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | The Texas and Southwest Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
