| Object Number | P3084A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Polynesia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bark Cloth |
| Description | Fragment of bark cloth, cut from a larger piece (one uncut edge). Light brown, with one irregular stain. Fairly thin, no beater marks. Marked P3084A. |
| Length | 48 cm |
| Width | 29 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1990 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



