| Object Number | B15327 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Technique | Stamped |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Complete. Stamp inscribed. Walker No E3 no. 301 CBS Register: Clay brick. Square. Inscription of Ur Engur. U.2624 Behrens: Urnammu 9 (Walker Brick Inscription Nr. 18) |
| Height | 9 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 37 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | U.2624a - Field No SF | P227087 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


