Ball Sticks
Reproduction
22513A
From: New Mexico | Tesuque Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 22513A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tewa (Culture) | Tanoan |
| Provenience | New Mexico | Tesuque Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1901 |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Reproduction ball stick. Curved wood stripped of bark except at one end. |
| Length | 81 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Commissioned by The University Museum, 1901 |
| Other Number | USNM 23219 - Smithsonian Institution Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
