Polisher
33-15-544
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-15-544 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Archaeology Area | DF19 |
| Locus | DF 19 | Depth .60-.85 |
| Period | Hissar III |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Sandstone |
| Description | Flat oval base; sides contracting slightly to flattened top; depressions for finger holds on each of long sides. |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Thickness | 5.6 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | H165 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


