Ladle
AF5148
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF5148 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Basonge |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden. Cup like bowl, flat handle. |
| Height | 6.3 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Outside Diameter | 6.7 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1924 |
| Other Number | 39 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


