Pipe
38686A
From: Arizona | Oraibi | Third Mesa
Curatorial Section: American
| Native Name | Chong-O |
| Object Number | 38686A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Oraibi | Third Mesa |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Small Gray Ware pipe bowl, protrusion on the bowl, opposite the pipe stem. Black slip visible, as well as smudging on one side. |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

