Whizzer
38643A
From: Arizona | Walpi | First Mesa
Curatorial Section: American
| Object Number | 38643A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Walpi | First Mesa |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Flat, rectangular, wooden board perforated at one end. The opposite end is carved into a rounded point with stepped edges below. Both sides are painted black. |
| Length | 26.7 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

