Headdress Fragment
38732A
From: Arizona | Hano
Curatorial Section: American
| Native Name | ah-kwai-ngong ac-a-pi | kwai-ta-rua |
| Object Number | 38732A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi-Tewa |
| Provenience | Arizona | Hano |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Pigment | Buckskin | Feather |
| Description | A rolled strip of buckskin with fringe along one edge with feathers attached to the fringe. Traces of red pigment on the buckskin. |
| Length | 25 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
