Button
CG2017-3-51.32
From: Sumatra (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Flat oval brass button, with loop for sewing onto garment. "Found with Sumatra collection." |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


