Basket
NA5758A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5758A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Yucca | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Barrel shaped, bundle-coiled basket with lid (NA5758B). Design of eight possible deer (brown, black) also reflected on interior. Two finger loops on top coil are attached to handle. |
| Height | 21 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Westray Ladd, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

