Basket
NA8457A
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8457A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache | Aztec |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Coiled | Basketry |
| Description | Tall, cylindrical basket that was coiled on a barrel hoop. Associated with lid (NA8457B). |
| Height | 52 cm |
| Outside Diameter | 43 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Orlando Metcalf, 1918 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

