Tube
CG2017-3-51.22
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Short brass tube with oval cross section, flaring at one end to a thickened flat rim with pairs of notches around the edge. Three sets of decorative incised rings: three, three, and two. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.